środa, 20 lutego 2013

uroczyście przysięgam na nawias kwadratowy bóstwo do wyboru rekruta zamknąć nawias- Ja przecinek nawias kwadratowy imię rekruta zamknąć nawias przecinek...
Skinął na pozostałych.
- Powtarzajcie.
Zaczęli chórem. Angua usiłowała się nie roześmiać.
- ...uroczyście przysięgam na nawias kwadratowy bóstwo do wyboru rekruta zamknąć nawias przestrzegać Praw i Przepisów Porządkowych Miasta Ankh-Morpork przecinek nie zawieść publicznego zaufania i chronić poddanych Jego łamane Jej nawias kwadratowy niepotrzebne skreślić zamknąć nawias Wysokości nawias kwadratowy imię panującego Monarchy zamknąć nawias...
Angua usiłowała wpatrywać się nieruchomo w punkt powyżej ucha Marchewy. Na dodatek spokojny, monotonny głos Detrytusa był już o kilkanaście słów spóźniony.
- ...bez trwogi przecinek korzyści ani dbałości o własne bezpieczeństwo średnik ścigać złoczyńców i osłaniać niewinnych przecinek a w razie konieczności własne życie złożyć dla wspomnianej Sprawy przecinek tak mi dopomóż nawias kwadratowy wyżej wymienione bóstwo zamknąć nawias kropka Bogowie chrońcie Króla łamane Królową nawias kwadratowy niepotrzebne skreślić zamknąć nawias kropka.
Angua dokończyła z ulgą i dopiero wtedy przyjrzała się twarzy Marchewy. Trudno było nie zauważyć, że po policzkach spływają mu prawdziwe łzy wzruszenia.
"Zbrojni"  Terry Pratchett

Wniosek o rejestrację Kościoła Latającego Potwora Spaghetti przyprawił urzędników o dreszcze, więc postanowili zapewnić sobie dupokryjkę w postaci opinii biegłego. Religioznawcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prof. dr hab. Kazimierz Banek oraz Dr Piotr Czarnecki postanowili użyć  logiki do rozważań nad religią, ale bardzo starannie używają jej wybiórczo, tylko do tej jednej o którą pyta Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Nie dostrzegli, że pytanie jakie postawili ma charakter uniwersalny. 

" Przede wszystkim jednak, musi pojawić się refleksja natury zasadniczej: czy jest możliwe, aby jakaś grupa ludzi w miarę rozsądnych i w miarę wykształconych w sposób poważny traktowała tezę, iż w rzeczywistości istnieje Latający Potwór Spaghetti, który stworzył wszechświat, jest wszechmogący i wszechwiedzący."

 A powinno być 

" Przede wszystkim jednak, musi pojawić się refleksja natury zasadniczej: czy jest możliwe, aby jakaś grupa ludzi w miarę rozsądnych i w miarę wykształconych w sposób poważny traktowała tezę, iż w rzeczywistości istnieje nawias kwadratowy bóstwo do wyboru obywatela zamknąć nawias , który stworzył wszechświat, jest wszechmogący i wszechwiedzący."


P.S. Dziękuję kilku komentatorom z G+ za inspirującą dyskusję, której fragmenty zostały tutaj wykorzystane.

4 komentarze:

 1. Doskonała pointa do tej naukowej rozprawki.
  Obawiam się, że ze środka nie widać, jak bardzo uniwersalną (potencjalnie) opinię wystawili, i niesetety, zostanie ona wykorzystana tylko w tym jednym przypadku. A szkoda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, sporo w tym zasługi Pratchetta. Chciałbym, żeby ekspertyza okazała się ubertrollingiem Min. Adm. i Cyfr. na skalę kosmiczną, ale chyba autorzy po prostu chałturzą i zrobili to mimowolnie.

   Usuń
 2. Ja mam tylko nadzieję, że pastafarianie bedą ciągnąć wątek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będziemy ciągnąć wątek. Na pewno! Bo niby dlaczego mielibyśmy odpuścić?

   Usuń